İletken ve Yalıtkan Maddeler

 

Ampulün ışık vermesi, TV’nin çalışması, fırının ısıtması vb. birçok alet için elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Elektrik enerjisinin üretildiği yerler elektrik santralleridir. Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi, kablolar yardımıyla taşınarak evlerimize ulaşır. Ana kablodaki enerji daha ince kablolarla odalara dağıtılır. Bu ince kablolar duvar içinden prizlere ve anahtarlara bağlanır. Böylece elektrik evlerimize kadar taşınır.

Elektriği ileme durumlarına göre maddeler iletken maddeler ve yalıtkan maddeler olarak ikiye ayrılır.

İletken maddeler: Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir.

Yalıtkan maddeler: Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan maddeler denir.

Unutma! Hava ve sıvılar yüksek elektrik enerjisi altında iletken hâle gelebilir. Bu yüzden fırtınalı bir günde

ağaç altlarında durmamalı ve elektrikli aletleri sıvılardan uzak tutmalıyız. Ayrıca floresan ve neon lambaların içinde bulunan gazlar, gazlarında iletken olabileceğini gösterir.

İletken ve yalıtkanların kullanım alanları:

İletken ve yalıtkan maddelerin kullanım alanları oldukça fazladır. Elektrik enerjisi iletiminde kullanılan kablolar, iletken ve yalıtkan maddelerden yapılmıştır. iç kısmında bakır veya alüminyum teller kullanılır. Canlıları elektrik çarpmaması için kablonun etrafı plastikle yani yalıtkan bir maddeyle kaplanır.

Evimizde kullandığımız elektrik ile çalışan TV, buzdolabı, ütü gibi aletler elektrik enerjisi ile çalışır. Elektrik enerjisinden doğabilecek tehlikelere karşı önlem olsun diye bu aletlerin dışı yalıtkan bir malzeme ile kaplanmıştır. Elektrikli aletlerde en çok kullanılan yalıtkan malzeme plastik, kauçuk ve porselendir.

 

 

“İLETKEN VE YALITKAN MADDELER” KONU ANLATIMINI PDF OLARAK İNDİR.

Yorum Yap!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir